Tak. To pytanie słyszę bardzo często: Ile kalorii spalę podczas treningów? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Ten sam trening u jednej kobiety spali 500 kalorii, a u drugiej tylko 200. Od czego to zależy? I czy liczenie kalorii spalanych podczas ćwiczeń ma w ogóle sens?
Wolisz posłuchać na ten temat? Zobacz wersję wideo tekstu
Po co liczyć kalorie podczas treningu?
Może postanowiłaś ćwiczyć dla czystej przyjemności albo chcesz poprawić kondycję swojego organizmu. Super! Ale jeśli Twoim głównym celem jest zmniejszenie masy ciała, musisz skrupulatnie liczyć, ile kalorii spalasz podczas treningu.
Dlaczego?
Jeśli chcesz schudnąć, musisz jeść mniej niż potrzebujesz. Wtedy Twój organizm zacznie sięgać po rezerwę energii zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Podstawą jest wyliczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. A żeby to było możliwe, musisz wiedzieć, ile spalasz kalorii podczas treningu.
Co decyduje o tym, ile kalorii spalamy podczas treningu?
Jednak ten sam zestaw ćwiczeń i ta sama intensywność treningu mogą dać zupełnie różne efekty u dwóch różnych osób. Od czego to zależy?
Masa ciała
Im więcej ważysz, tym więcej spalisz kalorii. Jeśli więc trenujesz, i z miesiąca na miesiąc ważysz coraz mniej, to Twój organizm będzie zużywał także coraz mniej kalorii. Żeby utrzymać szybkość spalania kalorii, trzeba podwyższać systematycznie intensywność treningu.
Twoja kondycja
Jeżeli ćwiczysz regularnie z moimi filmami na kanale, to pewnie pamiętasz, jak się czułaś po pierwszym treningu, a jak po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń. Treningi stawały się dla Ciebie coraz łatwiejsze, prawda?
Od Twojej kondycji zależy, jaki masz puls podczas aktywności. Im większym wyzwaniem jest dla Ciebie dana aktywność, tym Twój puls jest wyższy i spalisz więcej kalorii.
Czas trwania ćwiczeń
Trzecim czynnikiem wpływającym na to, ile kalorii spalisz podczas tego treningu, jest czas trwania aktywności. Oczywiście im dłuższy trening, tym więcej spalonych kalorii.
Temperatura otoczenia
Czwartym czynnikiem, który również ma znaczenie dla spalania kalorii, jest temperatura otoczenia, w którym ćwiczysz. Im cieplej, tym ten sam wysiłek jest większym wyzwaniem dla Twojego ciała, a więc spalisz więcej kalorii.
Jak sprawdzić, ile kalorii spalisz w czasie treningu
Jak widzisz, ilość spalonych kalorii podczas ćwiczeń to kwestia bardzo indywidualna i wpływa na nią wiele czynników. Dlatego na moich filmach nie określam, ile spalisz kalorii podczas danego treningu. Rozbieżność może być naprawdę spora!
Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kalorii spalisz podczas treningu, kup sobie zegarek z pomiarem pulsu. Oczywiście musisz pamiętać, że taki pomiar może być obarczony błędem pomiarowym.
Czy ilość spalanych kalorii jest naprawdę najważniejsza?
Jeszcze jedna ważna rzecz – w treningach nie chodzi tylko o ilość spalonych kalorii! Jeśli masz gorszy dzień i zrobisz lżejszy trening, który niekoniecznie spali ogromną ilość kalorii, to ważne, że Twoje ciało w ogóle się poruszało. Treningi o niskiej intensywności – np. rozciągające – też są potrzebne w zdrowej, regularnej aktywności i dla dobrego samopoczucia.
Na zakończenie zdradzę Ci, że jest jeszcze inne pytanie, które słyszę równie często – Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby schudnąć. Też jesteś ciekawa? No to przeczytaj ten artykuł.
Jedna odpowiedź
Cześć Mam 61 lat 80 kg 163 wzrost i chciałabym schudnąć do 63 kg w 2015 miałam wylew i się zaczęło przestałam palić papierosy mniej pic kawy zaczęłam tyć przytyłam 20 kg bardzo dużo podjadałam w nocy oprócz tego w dzień ciosy ,słodycze i ciasta .Do pracy i zakupy autem i do tego siedząca praca może jakieś specjalne dla mnie masz diety?